Vltavín a jeho tajemství

Vltavín vznikl před 14,8 miliony let při pádu meteoritu na zem. Nachází se pouze na území České republiky a zcela jistě se jedná o světový unikát. Je vyhledáván pro své léčebné účinky.
Je průsvistný, má nádherně zelenou barvu a neobyčejnou strukturu kamene. Každý kus je originál, a tak nenajdeme zcela totožné vltavíny.

Byl znám už za doby kamenné, kdy byl pravěkými lidmi používán při zpracování kůže a potravin, nebo při výrobě šípů a zbraní. Vltavín totiž po rozbití disponuje velmi ostrými hranami. Vznik vltavínu je opředen mnoha tajemstvími a záhadami. V historii panovalo mnoho mylných názorů - například, že se nejedná o nic jiného než umělý výrobek.

vltavínvltavínvltavínvltavín

 

Jak to tedy bylo?
Před 14,8 miliony let dopadl na území dnešního Bavorska meteorit o průměru 1 km. Přiletěl nejspíše ze západu. Dnes po něm zůstal Rieský kráter o průměru 24 km. Díky extrémně vysoké teplotě došlo k roztavení meteoritu a okolních hornin. Následně došlo k vyvrhnutí sklovité hmoty, která se vymrštila do atmosféry a letěla několik set kilometrů a dopadla až na území Čech a Moravy, kde je nacházíme dodnes. V letu vltavíny tuhly a získaly svůj unikatný tvar - např. kapka, kulička, disk či nepravidelný cákanec. Při dopadu byly ještě unášeny vodou do krajinných depresí a uloženy do různých vrstev, tím získaly své typické rýhování a neobyčejnou strukturu - skulptaci.

Uvnitř kamene jsou nezaměnitelné bublinky, kde je tlak nižší než na zemském povrchu, což svědčí o jeho kosmickém původu. Obsahuje také velmi malé množství vody, asi 0,02 % hmoty, což také poukazuje na mimozemský původ.
Chemicky se jedná o křemičité sklo pocházející ze skupiny tektitů.

Je to kámen štěstí, plodnosti a hojnosti. Používá se i jako amulet pro štěstí. Vltavín je také vyhledáván pro své léčebné účinky, umí prý posílit i naši intuici. Kosmická energie kamene a vysoké vibrace harmonizují organismus, posilují imunitu, odstraňují bolest, únavu i toxické látky. Uzdravuje srdeční čakru.
Okouzlil britskou královnu Alžbětu II. a v kapse ho prý nosil také Winston Churchill nebo Dalajláma.

Největší oblibu ve šperkařství si získal až v období secese. Používá se jak vltavín surový, tak broušený. Velice oblíbené jsou i glyptiky - vyrytí do vltavínu či jeho vyřezávání. U broušených vltavínů velmi vynikne typická zelená barva. U surových zejména pokud se koukneme skrze světlo.

naušnicepřívěsekpřívěsekprsten

Ke každé objednávce dodáváme certifikát o pravosti a původu kamene.

certifikátcertifikát

 

 • Ikona

  Certifikovaný obchod

  jistota původu šperku

 • Ikona

  Nejširší výběr

  šperků s českým
  granátem

 • Ikona

  Kamenná prodejna

  možnost osobního
  odběru a vyzkoušení

 • Ikona

  Rychlé doručení

  Odesíláme ihned

 • Bezproblémová

  výměna

Tento web je chráněn reCAPTCHA a Google. Platí Zásady ochrany osobních údajů a Smluvní podmínky.

Přihlášení