Jak zjistit velikost prstenu?
Uvažujete nad koupí překrásného granátového prstenu, ať už pro sebe, nebo chcete tajně obdarovat svou milovanou? Nastává těžká otázka, jak zvolit správnou velikost tak, aby prsten skvěle seděl.
Existuje hned několik způsobů a ty Vám v dnešním článku představíme. Věříme, že mezi nimi najdete ten, který Vám s výběrem té správné velikosti pomůže.
Tipy
Nejprve některé tipy, které Vám při měření prstýnku mohou připadat užitečné.
Hodnota velikosti prstýnku je obvod prstu v mm. To znamená, že pokud máte prsten velikosti 59, máte obvod prstu 59 mm. Ač se může zdát, že se tedy velikost liší pouze o milimetry, tak právě ty zde hrají nejvýznamnější roli. Pokud byste navlékla prstýnek velikosti 61, nejspíše by Vám byl volný, prsten velikost 57 by zase mohl být už spíše těsnější, než by bylo příjemné.
Prsty Vaší dominantnější ruky jsou obvykle o něco větší. Tedy prsty té ruky, kterou píšete, mohou mít úplně jinou velikost. Proto při měření velikosti prstenu dbejte na to, na jaké ruce byste rádi prstýnek nosili.
Velikost prstýnku se může měnit v závislosti na teplotě a denní době. Ráno po spánku máme obvykle prsty o něco oteklejší než během dne. A pokud je horký letní den, můžeme mít vlivem tepla až o 2 velikosti větší prst. Stejně tak pokud v zimě máme ruce prochladlé, naše prsty jsou mnohem tenčí a útlejší. A proto Vám doporučujeme měřit prst během dne v pokojové teplotě.
Prstýnky s širokým kroužkem jsou nám obvykle mnohem těsnější než prstýnky s kroužkem tenčím. Pokud tedy váháte u širokého kroužku mezi dvěma velikostmi, doporučujeme Vám zvolit si tu větší. Jistě Vám bude při nošení příjemnější.
Pokud se rozhodujete mezi dvěma velikostmi, doporučujeme vzít velikost menší. Mnohokrát se nám již osvědčilo, že je to většinou ta lepší volba. Menší velikost by v případě, že by neseděla, šla snadněji u klenotníka nebo u nás upravit.
Pokud máte klouby silnější, při měření prstu je důležité myslet i na to, abyste přes kloub prstýnek navlékla. Proto je lepší zvolit si v tomto případě o jednu velikost větší prstýnek.
Způsoby měření
Nejlepší volba, aby Vám zcela jistě prstýnek seděl, je zajít do klenotnictví. Věříme, že jich máte ve svém okolí hned několik a během pár sekund budete mít ve výběru velikosti jasno.
Pokud chcete zjistit velikost sama pro sebe, nabízí klenotnictví speciální kroužky, podle kterých se velikost snadno zjistí. Nebo můžete prstýnek vyzkoušet i na místě a budete si jistá, zda Vám ta určitá velikost není volná.
V případě, že sháníte tajný dárek pro milovanou osobu, situace bude o něco složitější. Tehdy Vám doporučujeme si tajně vypůjčit ze šperkovnice prsten obdarované, o kterém jste si jisti, že jí sedí. Ten pak v klenotnictví obsluha změří pomocí třmenu.
Velikost prstýnku můžete ale snadno zjistit v pohodlí domova pomocí Vašeho prstenu. A k tomu využijete pouze pravítko a prsten, o kterém jste si jisti, že Vám krásně sedí. Díky přesnosti tuto metodu velmi doporučujeme. Měří se zde průměr prstenu. Ale pozor, je potřeba měřit vnitřní průměr. Měřte v milimetrech a pomocí tabulky snadno odhadnete, jakou velikost prstenu potřebujete. Například velikost 56, odpovídá průměru 17.8 mm. Tabulka se nachází na konci článku, nebo ji můžete vytisknout zde.
Měříte-li svůj prstýnek, máte opět napůl vyhráno. Pokud vlastníte více prstýnků, doporučujeme pro kontrolu změřit velikost i u nich.
Měříte-li partnerčin prstýnek, situace je opět o něco komplikovanější, jelikož Vás nabádáme k tomu, abyste si nenápadně její prsten "vypůjčili" a v rychlosti změřili.
Zjistit velikost lze i pomocí jiného prstenu přiložením k nákresu. Podobná alternativa k předchozímu způsobu měření je tato jednoduchá pomůcka, kterou si můžete vytisknout zde. Zde stačí najít kroužek, který přesně kopíruje vnitřní obvod prstýnku. Prsten na kroužek přiložte tak, aby byl vidět celý okraj vytištěného kroužku, ale ne už jakékoliv bílé místo mezi obrysem vytištěného kroužku a prstenem.
Velikost prstýnku lze zjistit i za pomoci měření. Tato metoda ale není příliš přesná a na to je důležité pamatovat, z toho důvodu ji moc nedoporučujeme. K měření Vám postačí provázek, stuha nebo pásek papíru. Skvěle poslouží i krejčovský metr, pokud ho vlastníte. Aneb cokoliv, co lze omotat kolem prstu a nebude pružit.
Pokud měříte prst své ruky, je situaci o poznání snadnější. Zde doporučujeme pouze myslet na to, ať prsten přetáhnete i přes kloub. Klidně pak přeměřte velikost i zde.
Zjistit velikost pro osobu druhou bude v tomto případě složité, ne však nemožné. Doporučujeme změřit velikost Vaší blízké osoby ve spánku! Tedy pokud nemá lehké spaní.
1. Provázek či stuhu dostatečně utáhněte kolem prstu, u kterého byste rádi změřili velikost.
2. Tužkou vyznačte bod tak, abyste označili obě části provázku.
3. Provázek nakonec přiložte k pravítku. Velikost rozmezí obou bodů v mm udává velikost prstenu. Na přiloženém obrázku jsme naměřili 60 mm, což odpovídá velikosti 60.
Prostě se jí na rovinu zeptejte. Pokud plánujete obdarovat dotyčnou dárkem v podobě prstýnku a předchozí špionské způsoby měření nejsou pro Vás, nechoďte kolem horké kaše. Jistě žádné tajemství vyzrazeno nebude a dotyčná se bude moci o to více těšit.
A co dělat i když přes veškeré snažení prstýnek nesedí? I tohle umíme vyřešit. Spojte se s námi telefonicky či e-mailem a probereme individuální možnosti. Pokud budeme mít menší/větší velikost, prstýnek vyměníme. Pokud ji skladem mít nebudeme, je možné prstýnek o 1 či 2 velikosti upravit.